דלקת- מה זה? זה רע או טוב? איך לטפל בזה?

דלקת הוא מושג מוכר מאוד, אולי אחד המוכרים ביותר בהקשר של בעיות רפואיות. ולא מעט אנשים נחרדים מהמחשבה שאולי יש להם דלקת. אז בואו ננסה להבין מהי דלקת ואיך אנחנו יכולים לטפל בה.

אז קודם כל מהי דלקת?

דלקת היא תהליך כימי שקורה בגוף כתוצאה מפלישה של גורם חיצוני או כתוצאה מנזק לרקמה. מטרת הדלקת היא להתחיל תהליכים שבסופו של דבר יגרמו לריפוי – להשמדת הגורם הזר שפלש לגוף, או לתיקון הרקמה שנפגעה- אם בפגיעה חיצונית או בעומס ייתר שגרם להרס מקומי שלה.

כשרקמה נפגעת, התאים שלה משחררים חומרים כימיים שנקראים “מחוללי דלקת” (פרוסטגלנדינים, היסטמין ועוד), שמתחילים את התהליך שבמהלכו יש הרחבה מקומית של כלי הדם המגיעים לרקמה, בכדי לגרום להגברת זרימת הדם ולהגעה מואצת של חומרי תזונה שיתחילו את תהליך הריפוי. הרחבת כלי הדם תגרום לאודם ועליה מקומית בחום. מצד שני יש הצרות של כלי דם היוצאים מהרקמה, על מנת לצמצם את התפשטות הזיהום. בנוסף, מפגיעת הרקמה משתחררים נוזלים החוצה מה שגורם לנפיחות באזור, ובשל הלחץ שנוצר ממנה מופעלים חיישנים של כאב.

בדלקת הנגרמת מזיהום על ידי גורם זר (פטוגן) התהליך מעט שונה. התהליך יתחיל על ידי תאים של מערכת החיסון ותהיה עליה כללית בחום הגוף, לעומת העליה המקומית בחום הגוף שבתאור הקודם.

מכאן אפשר להבין שלדלקת יש תפקיד חשוב בריפוי שלנו. הכאב והנפיחות המקומית תורמים גם לחוסר התנועה במפרק שמאפשרים הורדת עומס מהרקמה והחלמה מהירה יותר.

איך נזהה שמדובר בדלקת? לפי 4 סימנים עיקרים: כאב, אודם, חום ונפיחות באזור המדובר.

טוב, אבל זה ממש כואב! אז אולי בכל זאת כדאי לטפל בדלקת הזו?

נקודה טובה. דלקת יכולה בהחלט לכאוב, ואפילו מאוד. במקרה כזה דלקת יכולה להימשך בין  6-8 שבועות בדרך כלל. אז נשאלת השאלה מה כדאי לעשות? לסבול בשקט או לטפל כך שלא יכאב?

הטיפול בדלקת ייתן לנו שקט ויאפשר לנו לחזור לחיים, אך אנו מסתכנים בכך שהרקמה שנפגעה לא תחזור להיות חזקה כפי שהייתה ואז אנחנו חשופים לפציעה נוספת. אז צריך להחליט – אם הכאב הוא סביר, ואינו פוגע בתפקוד הכללי שלנו, העדיפות היא לאפשר לדלקת לפעול עד לריפוי, אם טיפול מסוים בכאב לפי הצורך. אך אם יש הגבלה משמעותית בחיים, חוסר שינה או לחלופין, יש לנו תחרות חשובה שאי אפשר לוותר עליה – אז נטפל באופן יותר אגרסיבי, כדי לחזור לתפקד ומהר.

איך מטפלים בדלקת?

נתחיל מהקל אל הכבד- קרח הוא אמצעי הטיפול הישן ביותר בספר. אם דלקת היא חמה כמו אש (ולא בכדי בשפות רבות המילה “דלקת” קרובה למילה “אש”) אז הקור מרגיע את תחושת החום העז. הקרח גם מאלחש את המקום לזמן מה ותורם להורדה של הנפיחות.

משחה על בסיס פלפל, שהמרכיב הפעיל בה הוא קפסאיצין (capsaicin) יכולה לגרום לתחושת חום או שריפה מקומית, אך לטווח הארוך תתרום להורדת הדלקת.

באם יש צורך בטיפול אינטנסיבי יותר נפנה לטיפול התרופתי. תרופות מסוג NSAID’S  – נוגדי כאב שאינם סטרואידים. במינונים קטנים אינם נזקקים למרשם רופא – “אדוויל” למשל שהיא ממשפחת האיבופרופן, או במינונים חזקים יותר על פי המלצת רופא. יש לשים לב לכמות הזמן שמשתמשים בהן מכיוון שלאחרונה נתגלה שבשימוש ממושך הן יכולות לגרום לבעיות לב ובעיות נוספות.

אם ניסינו את כל אלו ועדין אין הקלה – נפנה לזריקה מקומית על בסיס הורמונאלי, בדרך כלל קורטיזון, שמסייעת בחיסול מהיר של הדלקת. לקורטיזון יש גם תופעה שלילית, שהוא תורם להרס רקמות חיבור כמו גידים ורצועות, מה שעשוי לתרום לבעיות אחרות בעתיד. כדאי לקחת זאת בחשבון.

חשוב לזכור – לא כל כאב חריף הוא דלקת ויש בעיות רבות שמתנהגות כמו דלקת אך אינן דלקת ולכן אבחנה טובה אצל פיזיותרפיסטית הינה הכרחית.

ובכלל, הדלקת היא תהליך ריפוי טבעי של גופנו, היא לא נעימה אך רוצה בטובתנו. וכל עוד היא לא עוברת את הגבול, כדאי לתת לה את הזמן שלה בלרפא את הרקמה שנפגעה ולא למהר ליטול אנטי דלקתי ,אשר עוצר את תהליך הריפוי הטבעי והטוב הזה.