נקע בקרסול – גורמים וטיפול

נקע בקרסול

נקע בקרסול הוא פציעה מאוד נפוצה שכמעט כל מי שרץ וקפץ מתישהו בחייו יחווה. רוב הנקעים מסתיימים בכאב מתון בקרסול למספר ימים ובדרך כלל עוברים מעצמם. אבל נקע יכול להיות גם חמור הרבה יותר ועשוי להשבית מפעילות לפרק זמן לא מבוטל ולהזדקק לשיקום רציני של הקרסול.

מה זה “נקע”?

נקע זו פציעה שבמהלכה יש התרחקות של עצמות המפרק אחת מהשנייה, תוך כדי מתיחה של הרצועות העוטפות את המפרק, אך מבלי ששלמות המפרק נפגעת. להבדיל מ”פריקה” שבמהלכה יש התרחקות רבה יותר של העצמות אחת מהשנייה מבלי שהמפרק חוזר בדיוק למקום.

הנקע נפוץ מאוד בעיקר במפרק הקרסול וקורה בדרך כלל במהלך הליכה בטיולים בחוץ, במעידה לבור בדרך, או במהלך ריצות או קפיצות – נפוץ יחסית ברוב ענפי הספורט.

כיצד מתרחש נקע בקרסול?

מרבית הנקעים מתרחשים בזמן הליכה על משטח לא ישר או לא יציב, או במהלך ריצה או נחיתה מקפיצה. כף הרגל לא מצליחה לדרוך באופן יציב ומתקפלת כלפי פנים בדרך כלל, כך שנוצרת מתיחה בחלק החיצוני של הקרסול וברצועות המקבעות את המפרק. יש לציין שמעידות כאלו קורות כל הזמן ובמהלכן שרירי הקרסול דואגים לייצב את הקרסול ולמנוע פציעה. הפציעה מתרחשת כאשר השרירים האלו לא מאומנים או חזקים מספיק והעומס שנוצר הוא מהיר וחזק מדי עבורם. אז מתרחש הנקע שיכול להיות ב-3 דרגות חומרה:

  1. לאחר נקע בדרגה ראשונה יש כאב ונפיחות קלה אך בדרך כלל ללא נזק משמעותי לרצועות. בדרגה I בדרך כלל אין קושי רב בדריכה והחזרה לפעילות היא מהירה יחסית.
  2. לאחר נקע בדרגה II יש כבר פציעה מסוימת של הרצועות, בדרך כלל של הATFL – anterior talo fibular ligament, ובשל כך גם הנפיחות רבה יותר ומלווה גם בשתף דם באזור. בדרגה זו עדין ניתן לדרוך על הרגל אך עם כאב רב יותר. משלב זה יש צורך בשיקום הקרסול כדי לחזור לפעילות.
  3. בדרגה III יש קרע מלא של אחת הרצועות ובדרך כלל לא ניתן לדרוך על הרגל, ומלווה בכאב נפיחות ושתף דם משמעותיים יותר.

איך מטפלים בנקע בקרסול?

לאחר נקע הדבר הראשון שצריך להבין הוא מה דרגת החומרה, קודם כל על פי היכולת לדרוך על הרגל הפצועה. אם ניתן לדרוך על הרגל ללא כאב משמעותי רצוי לעשות זאת, אך כמובן שבמידה וללא מאמץ מיוחד. ולא לחזור לפעילות בשלב זה עד להתייעצות עם גורם מקצועי – רופא או פיזיותרפיסט.

בשלב הבא יש צורך לטפל בנפיחות ובכאב בארבע פעולות עיקריות שניתן לזכור על פי  המילה “MICE“: MOVEMENT – תנועה. יש להניע את הקרסול מדי פעם, בדרך כלל כשהוא מוגבה, כדי לאפשר לנפיחות לזרום הרחק מהקרסול. ICE – קרח, בעיקר ביומיים הראשונים עוזר להורדת הנפיחות. מומלץ לקרר למשך 10 ד’ בכל שעתיים, כדי להוריד את הנפיחות באופן מקסימאלי. COMPRESSIOM – במידה ויש נפיחות יש לחבוש את הקרסול על ידי תחבושת אלסטית שתעזור גם להתמודד עם הכאב.  ELEVATION – – הרמת הרגל למעלה תעזור בהסעת הנפיחות מהקרסול.

 אבחון הנקע

אם קיים כאב משמעותי לאחר הנקע, יש לגשת לפיזיותרפיסט או רופא שיאבחנו את חומרת הנקע. לפעמים יש צורך בהפניה לצילום כף הרגל כדי לשלול שבר, או לאולטרסאונד כדי לבדוק אם מידת הפגיעה ברצועות.

שיקום של נקע בקרסול

בנקע קל שלא מגביל את התנועה והפעילות לא תמיד יש צורך בשיקום לאחר הפציעה פרט לחזרה הדרגתית לפעילות, אך בכל נקע מדרגה II  או III, או כאשר קיים כאב או קושי בתנועה מומלץ לטפל בפיזיותרפיה על מנת לחזור לפעילות באופן מיטבי.

במהלך השיקום הדגש העיקרי הוא בחזרה מלאה של טווח הקרסול ובמקביל בחיזוקו ובשיפור השליטה השרירית סביב הקרסול בפרט ושאר שרירי הגוף בכלל, כלומר ביכולת השרירים לייצב את הקרסול ואת כל הרגל בזמן ביצוע מטלות מורכבות, מבלי להיפצע.

נקעים חוזרים

לאחר נקע, עולה הסיכוי לעבור נקע נוסף ולכן יש חשיבות רבה לטפל בכל נקע, כדי להבין למה הוא קרה, ומה אפשר לעשות כדי שלא יחזור על עצמו. חשוב להבין שלאחר הנקע יש ירידה ביכולת השרירית סביב הקרסול והגפה כולה ושיקום מוצלח יפחית את הסיכויים להיפצע שוב.

לסיכום– נקע בקרסול היא פציעה נפוצה יחסית, בעיקר בזמן ביצוע פעילות מאומצת. לאחר הנקע מומלץ לדרוך לפי היכולת אך לחזור לפעילות גופנית רק לאחר התייעצות עם גורם מקצועי. יש חשיבות רבה לטיפול על פי עקרונות MICE   ולהקפיד לשקם את הקרסול בצורה  טובה כדי לחזור לפעילות גופנית בצורה מיטבית וכדי שלא להיות חשופים לנקעים חוזרים.