פיזיותרפיה לרצפת אגן

פיזיותרפיה לרצפת אגן

מרגישה שאת הולכת יותר מדי לשרותים?, הצטרפת לקבוצת ריצה ופתאם התחיל להפריע לך?קמה בלילה לתת שתן, אפילו פעם אחת בלילה? מרגישה שאת צריכה להתפנות עכשיו ומיד? כמה פעמים נסעת לעבודה והרגשת שאת חייבת לעצור ,בצד הדרך, ולהתפנות? קמה באמצע ההצגה על מנת להתפנות? מתכננת טיול או נמנעת לצאת לטיול אם אין שרותים בסביבה?

תלונות אלו הן קצה המזלג בבעיות הקשורות לרצפת אגן ועלולות לפגוע באיכות החיים שלך ולתסכל מאד..באם התחברת לחלק מהשאלות הכתבה הבאה מיועדת לך.

מהי רצפת אגן?

רצפת אגן הינה מבנה בצורת “ערסל”, המורכבת מעצמות ,שרירים ,כלי דם ועצבים. השרירים סוגרים את הפתח התחתון של האגן.
מעל הרצפה מונחים אברי האגן: שלפוחית השתן,רחם וחלחולת, ומעל איברים אלו ממוקמים איברי הבטן.

מדוע חשוב תפקוד תקין של רצפת האגן?
תפקוד תקין ברצפת אגן מאפשר :1.שליטה טובה על סוגרים, 2. שיפור תפקוד מיני,3.תמיכה טובה לאיברי האגן(מניעת צניחות), 4. שיפור יציבות אגן ומניעת כאבי גב ואגן על רקע חוסר יציבות אגן.

התלונות בגינן מטופלות פונות לטיפול פיזיותרפי:
דליפת שתן
תכיפות או דחיפות במתן שתן
דליפת שתן במאמץ
עצירות
התרוקנויות מרובות בלילה
כאבים במהלך יחסי מין
קושי וכאב בחדירה.
קושי להתאפק
צניחת רחם,צניחת שלפוחית שתן ועוד
דליפת גזים.
דליפת צואה.
כאבים בעצם הזנב.
כאבים במהלך הריון – כאבי כב ,כאבי ירך ,כאבי סיאטיקה ועוד.
בדיקה שגרתית לאחר לידה –הדרכה ובניית תוכנית אימון
היפרדות שרירי בטן.

מה כולל הטיפול הפיזיותרפי?
טיפול פיזיותרפי לרצפת אגן מתבצע על ידי פיזיותרפיסטית אשר עברה הכשרה מיוחדת לתחום זה.
הטיפול יתחיל בתשאול לגבי הסיבה שהגעת לטיפול ומהם הסימפטומים כלומר: מה מפריע לך?חשוב לתת פרטים מדוייקים על מנת להגיע למקור הבעיה ולטפל בהתאם.
בשלב הבא, תתבצע בדיקה וגינלית עדינה ,רק ברשותך, בדיקה זו חשובה על מנת להרגיש איך שרירי קרקעית האגן מתפקדים, לבדוק מהו מקור הכאב אשר יכול לנבוע ממקורות רבים שלא תמיד הם על רקע אורטופדי ואז הפיזיו יפנה להמשך בירור. הבדיקה מאד עדינה ואינה כואבת .

הבדיקה הוגינלית דומה לבדיקת גניקולוג  הפיזיו תשתמש בג’ל על מנת להכניס אצבע ולבדוק את טונוס שרירי רצפת האגן – באם המטופלת מצליחה לכווץ את שרירי קרקעית האגן. כמו כן,חשוב לבדוק באם המטופלת מצליחה להרפות את שרירי קרקעית האגן. בבדיקה הוגינלית, תבדוק הפיזיו באם המטופלת סובלת מצניחת איברי אגן (רחם, שלפוחית שתן או חלחולת).

מכאן  החשיבות המרובה  בבדיקה הוגינלית וההבנה שאין דרך אחרת לבדוק את יעילות הכיווץ וההרפייה של שרירים העמוקים הללו…
במקרים של דליפות שתן, תקבלי מהפיזיותרפיסטית דף מאזן נוזלים אותו תצטרכי למלא בקפידה למשך כמה ימים. ניתוח נתוני המאזן ייתנו לפיזיותרפיסטית כיוון טיפול והדרכה.
לפני הבדיקה הפיזיו תסביר בצורה מפורטת על היחידה הפונקציונלית שנקראת:קרקעית אגן ותיעזר במבנה שלד אגן ואף ציורים להמחיש בצורה הכי טובה מהו אגן ומה תפקידו?

על פי ממצאי הבדיקה ,הפיזיו תתאים תוכנית טיפול אשר תכלול :טיפול מנואלי (ידני)לשחרור טונוס גבוה או טריגר פוינטס בשרירי רצפת האגן.
תרגול שרירי (חיזוק והרפייה)ןהנחיית המטופלת לבדוק ולהרגיש בעצמה.
העלאה ושיפור המודעות.